The photoelectric current in a photoelectric cell can be reduced to zero by a stopping potential of 1.8 volt. Monochromatic light of wavelength 2200Å is incident on the cathode. Find the maximum kinetic energy of the photoelectrons in joules. [Charge on electron \(=1.6 \times 10^{-19} C\)]
(Oct. 2015)
Download our app for free and get startedPlay store
Given:-$ V_0 = 1.8 V, e = 1.6 x 10^{-19} C, \lambda = 2200 Å$
To find:- Maximim kinetic energy $(K.E.)_{max}$
Formula:$- (K.E.)_{max} = eV_0$​​​​​​​
Calculation: Using formula,
$(K.E.)_{max} = 1.6 x 10^{-19} x 1.8$
$\therefore (K.E)max = 2.88 x 10^{-19} J$
Maximum kinetic energy of emitted photoelectron is $2.88 x 10^{-19} J.$
art

Download our app
and get started for free

Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*

Similar Questions

  • 1
    The photoelectric work function for a metal is \(4.2 eV\). If the stopping potential is \(3 V\), find the threshold wavelength and maximum kinetic energy of emitted electrons. (Velocity of light in air \(=3 \times 10^8 m / s\),) Planck's constant \(=6.63 \times 10^{-34} J - s\), Charge on electron \(=1.6 \times 10^{-19} C\) )
    View Solution
  • 2
    The work functions for potassium and cesium are \(2.25 eV\) and \(2.14 eV\) respectively. Is the photoelectric effect possible for either of them if the incident wavelength is 5180 ?
    [Given : Planck's constant \(=6.63 \times 10^{-34} J . s\); Velocity of light \(=3 \times 10^8 m / s ; 1 eV =1.6 \times 10^{-19} J\) ]
    View Solution
  • 3
    With neat labelled circuit diagram, describe an experiment to study the characteristics of photoelectric effect.
    View Solution
  • 4
    Draw a well labelled diagram of photoelectric cell. Explain the observations made by Hertz and Lenard about the phenomenon of photoelectric emission.
    View Solution
  • 5
    The photoelectric work function for a metal surface is \(2.3 eV\). If the light of wavelength 6800Å is incident on the surface of metal, find threshold frequency and incident frequency. Will there be an emission of photoelectrons or not? [Velocity of light \(c=3 \times 10^8 m / s\), Planck's constant, \(h=6.63 \times 10^{-34} Js\) ]
    View Solution
  • 6
    Light of wavelength 3000Å falls on a metal surface having work function \(2.3 eV\). Calculate the maximum velocity of ejected electrons. (Planck's constant \(h=6.63 \times 10^{34}\) J.s., Velocity of light \(c=3 \times 10^8 m / s\), Mass of an electron \(=9.1 \times 10^{-31} kg\) )
    View Solution
  • 7
    State Einstein's photoelectric equation. Explain any two characteristics of photoelectric effect on the basis of this equation.
    View Solution
  • 8
    What is photoelectric effect? Define: (i) Stopping potential, (ii) Photoelectric work function.
    View Solution
  • 9
    What is de-Broglie hypothesis? Obtain the relation for de-Broglie wavelength.
    View Solution
  • 10
    With a neat, labelled schematic diagram, explain the experimental set-up for photoelectric effect
    View Solution