The photoelectric work function for a metal surface is \(2.3 eV\). If the light of wavelength 6800Å is incident on the surface of metal, find threshold frequency and incident frequency. Will there be an emission of photoelectrons or not? [Velocity of light \(c=3 \times 10^8 m / s\), Planck's constant, \(h=6.63 \times 10^{-34} Js\) ]
(Feb. 2016)
Download our app for free and get startedPlay store
Given:
\(\phi_0=2.3 eV =2.3 \cdot 1.6 \cdot 10^{-19} J =3.68 \cdot 10^{-19} J\)
$\lambda =6800 Å=6800*10^{-10}m,$
$c=3*10^{8 m/s},$
$h=6.63*10^{-34} Js$
We know that the incident frequency is given as
\(v=\frac{c}{\lambda}\)
\(\therefore v=\frac{3 \cdot 10^8}{6800 \cdot 10^{-10}}=4.41 \cdot 10^{14} Hz\)
Now, if the incident frequency is greater than the threshold frequency, then photoelectrons will be emitted from the metal surface. The threshold frequency is given from work function as
\(v_0=\frac{\phi_0}{h}\)
\(v_0=\frac{3.68 \cdot 10^{-19}}{6.63 \cdot 10^{-34}}=5.55 \cdot 10^{14} Hz\)
Since, photoelectrons $v<v_0$ will not be emitted. 
art

Download our app
and get started for free

Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*

Similar Questions

  • 1
    With a neat, labelled schematic diagram, explain the experimental set-up for photoelectric effect
    View Solution
  • 2
    What is photoelectric effect? Define: (i) Stopping potential, (ii) Photoelectric work function.
    View Solution
  • 3
    With neat labelled circuit diagram, describe an experiment to study the characteristics of photoelectric effect.
    View Solution
  • 4
    The photoelectric work function for a metal is \(4.2 eV\). If the stopping potential is \(3 V\), find the threshold wavelength and maximum kinetic energy of emitted electrons. (Velocity of light in air \(=3 \times 10^8 m / s\),) Planck's constant \(=6.63 \times 10^{-34} J - s\), Charge on electron \(=1.6 \times 10^{-19} C\) )
    View Solution
  • 5
    State Einstein's photoelectric equation. Explain any two characteristics of photoelectric effect on the basis of this equation.
    View Solution
  • 6
    Draw a well labelled diagram of photoelectric cell. Explain the observations made by Hertz and Lenard about the phenomenon of photoelectric emission.
    View Solution
  • 7
    The photoelectric current in a photoelectric cell can be reduced to zero by a stopping potential of 1.8 volt. Monochromatic light of wavelength 2200Å is incident on the cathode. Find the maximum kinetic energy of the photoelectrons in joules. [Charge on electron \(=1.6 \times 10^{-19} C\)]
    View Solution
  • 8
    Light of wavelength 3000Å falls on a metal surface having work function \(2.3 eV\). Calculate the maximum velocity of ejected electrons. (Planck's constant \(h=6.63 \times 10^{34}\) J.s., Velocity of light \(c=3 \times 10^8 m / s\), Mass of an electron \(=9.1 \times 10^{-31} kg\) )
    View Solution
  • 9
    The work function for a metal surface is \(2.2 eV\). If light of wavelength 5000Å is incident on the surface of the metal, find the threshold frequency and incident frequency. Will there be an emission of photoelectrons or not? \(\left(c=3 \times 10^8 m / s , 1 eV =1.6 \times 10^{-19} J , h =6.63 \times 10^{-34} J . s\right.\). \()\)
    View Solution
  • 10
    State Einstein's photoelectric equation. Explain two characteristic of photoelectric effect on the basis of Einstein photoelectron equation.
    View Solution