The work function for a metal surface is \(2.2 eV\). If light of wavelength 5000Å is incident on the surface of the metal, find the threshold frequency and incident frequency. Will there be an emission of photoelectrons or not? \(\left(c=3 \times 10^8 m / s , 1 eV =1.6 \times 10^{-19} J , h =6.63 \times 10^{-34} J . s\right.\). \()\)
(March 2018)
Download our app for free and get startedPlay store
Given work function \(=\Phi_0=2.2 eV\)
\(=2.2 \times 1.6 \times 10^{-19} J\)
\(=3.52 \times 10^{-19}\)
\(\lambda=500Å=5000 \times 10^{-10} m , c =3 \times 10^8 m / s , h =6.63 \times 10^{-34} Js\)
Incident frequency \(v =\frac{c}{\lambda}=\frac{3 \times 10^8}{5000 \times 10^{-10}}\)
\(=\frac{3 \times 10^8}{5 \times 10^{-7}}=\frac{3}{5} \times 10^{-15} Hz\)
\(=\frac{30}{5} \times 10^{14} Hz =6 \times 10^{14} Hz\)
Threshold frequency \(v _0=\frac{\Phi_0}{h}=\frac{3.52 \times 10^{-19} J }{6.63 \times 10^{-34} Js }\)
\(=0.53 \times 10^{15} Hz =5.3 \times 10^{14} Hz\)
Emission of photoelectron takes place only if incident frequency is greater than the threshold frequency. But, in this case $n>n_0$therfore, photoelectric emission takes place.
art

Download our app
and get started for free

Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*

Similar Questions

  • 1
    The work functions for potassium and cesium are \(2.25 eV\) and \(2.14 eV\) respectively. Is the photoelectric effect possible for either of them if the incident wavelength is 5180 ?
    [Given : Planck's constant \(=6.63 \times 10^{-34} J . s\); Velocity of light \(=3 \times 10^8 m / s ; 1 eV =1.6 \times 10^{-19} J\) ]
    View Solution
  • 2
    With neat labelled circuit diagram, describe an experiment to study the characteristics of photoelectric effect.
    View Solution
  • 3
    With a neat, labelled schematic diagram, explain the experimental set-up for photoelectric effect
    View Solution
  • 4
    The photoelectric threshold wavelength of a metal is \(230 nm\). Determine the maximum kinetic energy in joule and in \(eV\) of the ejected electron for the metal surface when it is exposed to a radiation of wavelength \(180 nm\), [Planck's constant : \(h=6.63 \times 10^{-34} Js\), Velocity of light : \(c=3 \times 10^8 m / s\).]
    View Solution
  • 5
    The photoelectric current in a photoelectric cell can be reduced to zero by a stopping potential of 1.8 volt. Monochromatic light of wavelength 2200Å is incident on the cathode. Find the maximum kinetic energy of the photoelectrons in joules. [Charge on electron \(=1.6 \times 10^{-19} C\)]
    View Solution
  • 6
    What is de-Broglie hypothesis? Obtain the relation for de-Broglie wavelength.
    View Solution
  • 7
    The photoelectric work function for a metal is \(4.2 eV\). If the stopping potential is \(3 V\), find the threshold wavelength and maximum kinetic energy of emitted electrons. (Velocity of light in air \(=3 \times 10^8 m / s\),) Planck's constant \(=6.63 \times 10^{-34} J - s\), Charge on electron \(=1.6 \times 10^{-19} C\) )
    View Solution
  • 8
    The photoelectric work function for a metal surface is \(2.3 eV\). If the light of wavelength 6800Å is incident on the surface of metal, find threshold frequency and incident frequency. Will there be an emission of photoelectrons or not? [Velocity of light \(c=3 \times 10^8 m / s\), Planck's constant, \(h=6.63 \times 10^{-34} Js\) ]
    View Solution
  • 9
    State Einstein's photoelectric equation. Explain two characteristic of photoelectric effect on the basis of Einstein photoelectron equation.
    View Solution
  • 10
    What is photoelectric effect? Define: (i) Stopping potential, (ii) Photoelectric work function.
    View Solution